20 آذرماه در گذر تاریخ

20 آذرماه در گذر تاریخ

20 آذر 1284        

آیت‌الله محدطاها آل‌نجف، از فقهای برجسته و از چهره‌های شناخته‌شده خاندان آل‌نجف، دار فانی را وداع گفت. وی دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف بود و بعد از میرزای شیرازی، مرجعیت شیعیان را بر عهده گرفت. ایشان آثار فراوانی در مدح پیامبر اکرم(ص) و امام‌علی(ع) سروده است. (ویکی‌شیعه)

 

20 آذر 1284        

تحصن علمای تهران به همراه جمع کثیری از طلاب حوزه‌های علوم دینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) علیه دولت عین‌الدوله به عنوان یکی از مهم‌ترین فرازهای قیام مشروطیت، شکل گرفت. این هجرت، در تاریخ به عنوان هجرت صغری مشهور است. (محمدحسن رجبی، علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص 12 و 129)

 

20 آذر 1284        

آیت‌الله سیدمرتضی کشمیری، فقیه، محدث، عارف و استاد حوزه علمیه نجف، چشم از جهان فروبست. (ویکی‌شیعه)

 

20 آذر 1341        

حسن بدیعی، رئیس ساواک قم، و سیدحسین پرتو، رئیس شهربانی این شهر، امروز همراه با جمعیت، در منزل امام خمینی حضور یافتند تا از دیدگاه‌های وی راجع به انجمن‌های ایالتی و ولایتی و دیگر مسائل سیاسی روز کشور مطلع شوند. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 230)

 

20 آذر 1343        

آیت‌الله سیدهادی میلانی در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله محمدتقی آملی، ضمن تشریح جنایات شاه و شکایت از تبعید امام خمینی، تصریح کرد: خواسته آیت‌الله خمینی، خواسته همه مجامع روحانی، دینی و مردمی است. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 1، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 206)

 

20 آذر 1357        

به مناسبت عاشورا در سراسر کشور و در شهر قم تظاهرات باشکوهی شکل گرفت که پیشاپیش آنها عده‌ای از فضلا و مدرسان حوزه علمیه و آیت‌الله منتظری در حرکت بودند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 225)

 

20 آذر 1358        

آیت‌الله مهدوی‌کنی به نمایندگی از شورای انقلاب در اجتماع بزرگ مردم تبریز در ورزشگاه تختی این شهر سخنرانی کردند. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 2 (فعالیت‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 181)

 

20 آذر 1358        

جمعی از اعضای حزب خلق مسلمان به نشانه اعتراض به عملکرد این حزب، کناره‌گیری خود را از آن اعلام کردند. این عده که اعضای شاخه حزب در مشهد بودند و تعدادشان به یازده نفر می‌رسید، در نامه‌ای به آیت‌الله شریعتمداری، حزب خلق مسلمان را ضد اسلامی و ضد ملی خواندند. در 18 مرداد گذشته نیز جمعی از رهبران و مؤسسان این حزب در اعتراض به عملکرد آن، به صورت دسته‌جمعی استعفا داده بودند. (روزنامه اطلاعات، 20 مرداد 1358، ص 10)

 

20 آذر 1360        

آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب، نماینده امام و امام‌جمعه شیراز، در عملیات تروریستی انفجار بمب توسط یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق، همراه دوازده نفر دیگر از همراهانش به شهادت رسید. عامل بمب‌گذاری نیز در این حادثه به قتل رسید. (سازمان مجاهدین خلق، پیدایی تا فرجام، ج 2، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 688)

 

20 آذر 1372        

به مناسبت رحلت حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی، از سوی هیئت دولت، یک هفته در سراسر کشور عزای عمومی اعلام شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 20 آذر 1372)

 

20 آذر 1373        

آیت‌الله شیخ‌عبدالحسین غروی، از علمای نامدار تبریز و از شاگردان برجسته آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری و نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، در 84 سالگی، چشم از جهان فروبست. به همین مناسبت، در آذربایجان شرقی، سه روز عزای عمومی اعلام شد. (روزشمار تاریخ، مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما)

 

20 آذر 1374        

آیت‌الله میرزا‌ کاظم نجفی تبریزی، فقیه، محدث، جامع معقول و منقول و استاد حوزه‌های علمیه نجف و قم دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

20 آذر 1384        

آیت‌الله علی مشکینی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با انتشار پیامی، حادثه دلخراش سقوط هواپیمای ارتش جمهوری اسلامی ایران را که باعث شهادت جمعی از فعالان و روایتگران عرصه اطلاع‌رسانی ایران شد، تسلیت گفت. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 8 (بیانیه‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 343)


روزشمار 20 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما