16 آبان‌ماه در گذر تاریخ

16 آبان‌ماه در گذر تاریخ

16 آبان 1287     

جلسه مهمی در باغشاه تهران، با حضور آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری و جمع زیادی از روحانیان و طلاب، تجار و شاهزادگان قاجار تشکیل شد. حضار در این جلسه، خواستار تعطیل شدن مشروطه و عدم بازگشایی مجلس شدند. بزرگان این جلسه، در ادامه با محمدعلی‌شاه دیدار کردند. شیخ‌فضل‌الله در این دیدار، لغو و نابودی مشروطه را از محمد‌علی‌شاه درخواست کرد. (ستار شهوازی، بازخوانی روزنامه شیخ‌فضل‌الله نوری، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، ص 272)

 

16 آبان 1341     

آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی طی دو تلگرام به شاه و نخست‌وزیر، مواضع امام خمینی، مندرج در نامه‌های ایشان در تاریخ 15 آبان را با ادبیات دیگر بیان کرد. وی در یکی از این تلگرام‌‌ها، اظهار داشت: در مملکتی که مذهب رسمی آن، طریقه حقه جعفری است، با وجود قوانین محکم و تغییر‌ناپذیر اسلامی، سپردن مقدرات جامعه به دست یک عده معدود، توهین به ملت و بازگشت به اعصار پیش از اسلام است. (روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، ص 204؛ هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 213)

 

16 آبان 1343     

ساواک به طلاب مدرسه فیضیه قم هشدار داد: اگر اعلامیه‌هایی به جانبداری از آیت‌الله خمینی انتشار دهند و یا جایی نصب کنند، از مدرسه اخراج و درب مدرسه، بسته خواهد شد. (سیدمحمدصادق فیض، روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، ص 323)

 

16 آبان 1351     

گروه ابوذر با گرایش‌های اسلامی، توسط عده‌ای از جوانان و تحت نظارت حوزه علمیه قم در شهر نهاوند تأسیس شد. روحانیون برجسته حوزه علمیه قم از‌جمله آیات عظام عبدالرحیم ربانی شیرازی، علی قدوسی، شیخ محمدرضا فاکر‌ خراسانی و... در رشد سیاسی و گاهی دینی افراد گروه ابوذر، نقش بسزایی داشتند. (سیدحمید روحانی، نهضت امام خمینی، بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، صص 232 و 234)

 

16 آبان 1352     

امام خمینی در پیامی به رهبران ملل اسلامی، آنها را به اتحاد علیه اسرائیل غاصب دعوت کردند. (هاشمی، دوران مبارزه، ج 2، دفتر نشر معارف انقلاب، ص 1585)

 

16 آبان 1357     

امام خمینی در محکومیت کشتار دانش‌آموزان در 13 آبان توسط رژیم پهلوی، پیامی صادر کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 216)

 

16 آبان 1357     

امام خمینی در پیامی به مناسبت روی کار آمدن دولت نظامی ارتشبد ازهاری و انتشار پیام اظهار ندامت شاه، خاطرنشان ساختند: شاه، در یک دست، چماق و سرنیزه و مسلسل برای سرکوبی ملت دارد و در دست دیگر، توبه‌نامه و اعتراف به خیانت‌ها و جنایت‌ها و عذر ‌تقصیر را گرفته است. ملت هوشمند و بیدار ایران، نه از آن چماق و سرنیزه هراس دارد و نه از این خدعه و نیرنگ، فریب می‌خورد. (صحیفه امام خمینی، ج 4، ص 350)

 

16 آبان 1358     

امام خمینی در پیامی راجع به مذاکره با آمریکایی‌ها، این‌طور اظهار کردند: هیچ‌یک از مقامات مسئول کشور حق ندارد با آمریکایی‌ها مذاکره کند. این فرمان، در پی انتشار گزارشی درباره عزیمت فرستادگان رئیس‌جمهور آمریکا به‌سوی ایران، جهت ملاقات با مسئولان جمهوری اسلامی و مذاکره با آنان برای یافتن راهی جهت آزادی گروگان‌های آمریکایی صادر شد. (صحیفه امام خمینی، ج 10، ص 503)

 

16 آبان 1363     

به مناسبت درگذشت آیت‌الله میرزا ‌محمدباقر آشتیانی، از علمای طراز اول تهران، امام خمینی در پیامی این ضایعه را به حوزه‌های علمیه تسلیت گفتند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 17 آبان 1363)


آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی پس از واپسین دستگیری خود در دهه 1350

روزشمار 16 آبان حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما