25 آبان‌ماه در گذر تاریخ

25 آبان‌ماه در گذر تاریخ

25 آبان 1306       

امروز نمایندگانی از استان خراسان به جمع روحانیانی پیوستند که در اعتراض به شیوه اجرای نظام اجباری، در قم اجتماع کرده و متحصن شده بودند. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 7، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 398)

 

25 آبان 1312       

آیت‌الله شیخ‌محمدحسین کاشف‌الغطاء به منظور زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) وارد قم شد. شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم و جمعی از روحانیان، ایشان را در این سفر، همراهی کردند. (بندبند سرگذشتم، خاطرات علامه شیخ‌محمدحسین کاشف‌الغطاء، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 242)

 

25 آبان 1334       

امام خمینی برای جلوگیری از اعدام اعضای فدائیان اسلام، به نامه‌نگاری با صدرالاشراف، بهبهانی و قائم‌مقام رفیع اقدام کردند. (روزشمار زندگی امام خمینی، انتشارات عروج، ص 11)

 

25 آبان 1346       

محصلان مدرسه حاج ابوالفتح در نامه‌ای به آیت‌الله العظمی گلپایگانی، از دخالت اوقاف در امور این مدرسه سخن گفتند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 97)

 

25 آبان 1346       

آیت‌الله میرزا احمد آشتیانی تقسیم شهریه و امورات مربوط به دفتر آیت‌الله خمینی را انجام دادند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 97)

 

25 آبان 1356       

حوزه علمیه قم به مناسبت شهادت سیدمصطفی خمینی اعلامیه‌ای صادر کرد. (روزنامه کیهان، 30 مهر 1360، ص 3)

 

25 آبان 1360       

پیکر مطهر علامه طباطبائی بر دوش صدها هزار نفر از مردم، تشییع و در جوار حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 26 آبان 1360)

 

25 آبان 1360       

حجت‌الاسلام حاج شیخ حبیب‌الله شریعتی فرد، روحانی بنام گرگان و دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف، همراه دو نفر پاسدار محافظش توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق، به شهادت رسیدند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 26 آبان 1360)

 

25 آبان 1377       

علامه محمدتقی جعفری، فیلسوف و اندیشمند بزرگ دنیای اسلام و دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه قم، تهران، تبریز و نجف در 76 سالگی بر اثر سکته مغزی درگذشت. ایشان صاحب بیش از هشتاد جلد کتاب بود و از فعالان ارتباط حوزه و دانشگاه به‌شمار می‌آمد. (ویکی‌فقه)

 

25 آبان 1379       

استاد محقق، محمدهادی امینی نجفی، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و فرزند علامه امینی، در 65 سالگی، دار فانی را وداع گفت. (روزشمار تاریخ، مرکز پژوهش‌‌های اسلامی صداوسیما)

 

25 آبان 1388       

آیت‌الله سیدمرتضی نجومی، مجتهد شیعه که شهرت او بیشتر به خاطر آثار هنری است، دار فانی را وداع گفت. وی در خوش‌نویسی، به‌ویژه در خط ثلث، متبحر بود و در تهذیب و مینیاتور و مرقع‌سازی مهارت داشت. تحصیلات حوزوی را در کرمانشاه و نجف گذراند. پس از انقلاب، بارها از او به عنوان هنرمند، تقدیر شد. از او آثار هنری و علمی متعددی در تفسیر و فقه و اصول فقه، باقی مانده است. (ویکی‌شیعه)

 

25 آبان 1398       

مرکز اسناد حوزه و روحانیت افتتاح شد. در این مرکز بیش از شصت‌هزار سند آموزشی حوزه و سه‌هزار فایل صوتی و تصویری و بیش از چهارهزار رونوشت از اسناد مربوط به حوزه و روحانیت و به‌خصوص دست‌نوشته‌ علما و بیانیه‌ها و تصاویر بزرگان حوزه و مراجع عظام تقلید از قرن گذشته تا کنون گردآوری شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گرفته است. (باشگاه خبرنگاران جوان)


روزشمار 25 آبان حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما