1 اسفند‌ماه در گذر تاریخ

1 اسفند‌ماه در گذر تاریخ

1 اسفند 1300       

آیت‌الله شیخ‌مهدی خالصی و تعداد دیگری از علمای نجف، حکم تحریم روزنامه لسان‌العرب به دلیل ترویج بهائیت را صادر کردند. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 1، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 559)

 

1 اسفند 1356       

آیت‌الله شریعتمداری در مسجد اعظم، سخنرانی و طلاب را به آرامش دعوت و کشتار مردم تبریز را محکوم کرد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 153)

 

1 اسفند 1356       

حوزه علمیه قم، در اعتراض به جنایت رژیم پهلوی در کشتار مردم تبریز در قیام 29 بهمن، امروز تعطیل بود و مجلس بزرگداشت شهدای این جنایت، در مسجد اعظم قم برگزار شد. (انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، ج 3، مرکز بررسی اسناد تاریخی، ص 92)

 

1 اسفند 1356       

اعلامیه نسبتا مفصل جمعی از خطبا و فضلای حوزه علمیه قم در محکومیت فاجعه 29 بهمن تبریز. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 127)

 

1 اسفند 1360       

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم جلسه‌ای با حضور آیت‌الله منتظری و با هدف بهبود و اصلاح نظام حوزه، تشکیل داد. در این جلسه، قرار بر این شد نماینده‌ای از میان روحانیون هر استان، تعیین و پس از رایزنی با آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی، طرحی را برای مدیریت حوزه، آماده و به امام خمینی ارائه کند. (امام خمینی، زندگی، شخصیت، اندیشه و عمل، به کوشش سیدضیاء مرتضوی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ص 548)

 

1 اسفند 1364       

هواپیمای حامل حجت‌الاسلام شیخ فضل‌الله محلاتی، نماینده امام خمینی، و تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولان دیگر، هدف موشک‌های رژیم صدام قرار گرفت و سقوط کرد و تمامی مسافران آن به شهادت رسیدند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 3 اسفند 1364)

 

1 اسفند 1369       

آغاز به کار دومین دوره مجلس خبرگان رهبری با پیام آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 2 (فعالیت‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 606)

 

1 اسفند 1370       

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از روحانیون که در مدرسه دارالشفا برگزار شد، وجود حوزه علمیه را یک وجود مثمر و دارای برگ و بار دانستند و یکی از ثمرات آن را تشکیل جمهوری اسلامی و همچنین بیداری مسلمین خواندند. (پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای)


روزشمار 1 اسفند حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما