24 آبان‌ماه در گذر تاریخ

24 آبان‌ماه در گذر تاریخ

24 آبان 1301      

آیات عظام: ابوالحسن اصفهانی، محمدحسین نایینی و مهدی خالصی طی فتوای مشترکی، برگزاری انتخابات در عراق در شرایط حضور استعمارگران انگلیسی در این کشور را حرام دانستند و شرکت در آن را به منزله جنگ با خدا و رسول خدا و اولیائش اعلام کردند. (محمدحسن رجبی، علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 58)

 

24 آبان 1305      

جمعی از نمایندگان روحانی مجلس شورای ملی با ارسال نامه‌ای برای مدیریت روزنامه «ناهید»، گزارش این روزنامه، مبنی بر اظهار تمایل بعضی نمایندگان معمم به استفاده از کلاه به جای عمامه را تکذیب کردند. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 6، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 377)

 

24 آبان 1357      

اعلام خبر چاپ اسکناس‌های ده‌هزار ریالی با تمثال امام خمینی در جلسه مبارزین در قم. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 217)

 

24 آبان 1360      

نمایندگان دولت: آقایان بهزاد نبوی و حبیب‌الله عسگراولادی به منظور ارائه توضیحاتی درباره اوضاع اقتصادی و تصمیمات دولت، در جمع اعضای جامعه مدرسین حضور یافتند. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 2 (فعالیت‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 304)

 

24 آبان 1360      

آیت‌الله علامه حاج سیدمحمدحسین طباطبائی مشهور به علامه طباطبائی، فیلسوف و مفسر برجسته قرآن کریم، از فضلای برجسته حوزه علمیه قم و صاحب کتاب معروف المیزان، در هشتادسالگی، چشم از جهان فروبست. پیکر وی پس از تشییعی باشکوه در جوار حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. (ویکی‌شیعه)

 

24 آبان 1362      

امام خمینی در جمع سرپرست و مسئولان شعب دانشگاه آزاد اسلامی، طی سخنانی اظهار کردند: شما با روابطی که اکنون با حوزه‌های علمیه دارید، خدمات زیادی می‌توانید انجام دهید. شاید شما توجه نداشته باشید که در مدت سلطنت رضاخان و پسرش چقدر بر حوزه‌های علمیه فشار وارد می‌کردند تا حوزه‌ای در کار نباشد... به‌قدری روی طلبه‌ها فشار بود که نمی‌توانستند روزها در حجره‌هایشان بمانند و می‌بایست قبل از طلوع آفتاب بیرون رفته و بعد از غروب آفتاب برگردند که الحمدالله موفق نشدند و حوزه‌های علمیه، باقی ماند و با همان وضع اولیه، حفظ گردید... . (صحیفه امام خمینی، ج 18، ص 219)

 

24 آبان 1364      

در سالروز رحلت مفسر برجسته قرآن کریم، آیت‌الله علامه حاج‌سیدمحمدحسین طباطبائی مشهور به علامه طباطبائی، مدرس برجسته حوزه علمیه قم، کنگره یادبود وی در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. در این مراسم، که با حضور وزیر و معاونین وزارت فرهنگ و آموزش عالی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و جمعی از استادان دانشگاه‌ها برگزار شد، آیت‌الله محمد محمدی گیلانی در سخنانی به تشریح مرتبت علمی و مقام ربانی علامه طباطبائی پرداخت. (روزنامه اطلاعات، 26 آبان 1364، ص 2)

 

24 آبان 1366      

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ارسال نامه‌ای به محضر امام خمینی، آمادگی این حوزه و علمای اعلام و مدرسین و طلاب را برای لبیک گفتن به ندای شورای عالی پشتیبانی جنگ جهت حضور در جبهه‌های دفاع مقدس اعلام کرد. (سیدمحسن صالح، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ج 6 (بیانیه‌ها)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 302)

 

24 آبان 1376      

میرزا حسین هبت‌الهی مراغی، فقیه، مفسر و استاد حوزه علمیه قم، از شاگردان آیات عظام: محمدحجت کوه‌کمره‌ای و عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)


روزشمار 24 آبان حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما