2 اسفندماه در گذر تاریخ

2 اسفندماه در گذر تاریخ

2 اسفند 1273       

آیت‌الله میرزا‌ محمدحسن شیرازی در 82 سالگی در شهر سامرا درگذشت. پیکر وی به نجف برده شد و در جنب باب طوسی دفن گردید. (محمدحسن رجبی، علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 498)

 

2 اسفند 1300       

آیت‌الله ملا‌حبیب‌الله شریف‌کاشانی از شاگردان حاج‌ملا‌هادی سبزواری، دار فانی را وداع گفت. وی در شانزده‌سالگی اجازه روایت و در هجده‌سالگی اجازه اجتهاد داشت. (روزشمار تاریخ معاصر ایران، ج 1، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 570)

 

2 اسفند 1354       

امام خمینی در جواب استفتائی، صرف ثلث اموال و سهم امام را برای طبع و نشر کتاب‌های سیاسی علیه حکام را بهترین خیرات دانستند. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 2، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 659)

 

2 اسفند 1356       

در مسجد اعظم قم، به مناسبت تقدیر از قیام 29 بهمن تبریز و شهدای این شهر، مراسمی برگزار شد و حوزه علمیه قم، اعلامیه دیگری در محکومیت فاجعه 29 بهمن صادر کرد. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 127)

 

2 اسفند 1368       

رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمع کثیری از علما، مدرسان، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم و مدارس علمیه تهران در سخنانی از‌جمله اظهار داشتند: اگر روحانیت، به آینده به چشم یک میدان کار ننگرند و برای آن، برنامه‌ریزی نکنند و آفات را از سر راه برندارند، به دنبال این غفلت، ضربه است. در این شکی نیست. اگر روحانیون، آینده را با چشم باز و بصیرت نگاه کنند و خود را برای ادامه حمل این بار، آماده نمایند و وظایفشان را پیش‌بینی و خودشان را آماده عمل به آن کنند، اسلام در سطح جهان، روز‌به‌روز قوت خواهد گرفت. در این تردیدی نیست. (علیرضا پیروزمند،‌ تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال، انتشارات کتاب فردا، ص 124)

 

2 اسفند 1381       

مردم سیستان و بلوچستان در استقبالی باشکوه، پذیرای رهبر انقلاب شدند. رهبر معظم انقلاب در جمع مردم این استان ازجمله فرمودند: خون شیعه و سنی در دفاع از اسلام و ایران به هم آمیخته است. (پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای)

 

2 اسفند 1397       

آیت‌الله محمد مؤمن، از فقهای شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان رهبری از استان قم و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در 81 سالگی از دنیا رفت. (ویکی‌شیعه)

 


روزشمار 2 اسفند حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما