4 مهرماه در گذر تاریخ

4 مهرماه در گذر تاریخ

4 مهر 1349          

هنگام تحویل آیت‌الله خامنه‌ای به زندان ارتش، ساواک خراسان از فرمانده لشکر 77 خراسان خواست که ایشان در زندان انفرادی حبس شود؛ همچنین در همین روز، ناصر مقدم، رئیس اداره کل سوم ساواک، از احمد شیخان، رئیس ساواک استان خراسان خواست که پرونده آیت‌الله خامنه‌ای، به دادگاه نظامی تحویل داده شود. (هدایت‌الله بهبودی، شرح اسم، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، صص 366-367)

 

4 مهر 1350          

شانزده روز قبل از افتتاح جشن‌های 2500ساله شاهنشاهی، برای پنجمین‌بار، آیت‌الله خامنه‌ای توسط مأموران ساواک، دستگیر شد. (هدایت‌الله بهبودی، شرح اسم، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 436)

 

4 مهر 1355          

امام‌خمینی(ره) در پیامی، ضمن مخالفت با اقدام رژیم پهلوی در مورد تغییر مبدأ تاریخ، تصریح کردند: این تغییر از جنایات بزرگی است که در این عصر به دست این دودمان کثیف واقع شده. بر عموم ملت است که با استعمال این تاریخ جنایتکار، مخالفت کنند و چون این تغییر، هتک اسلام و مقدمه محو اسم آن است. استعمال آن بر عموم، حرام و پشتیبانی از ستمکار و ظالم و مخالفت با اسلام عدالت‌خواه است. (صحیفه امام خمینی، ج 3، ص 171)

 

4 مهر 1357          

آیت‌الله گلپایگانی در پاسخ به تلگرام تسلیت شریف‌امامی به خاطر فوت فرزندشان، تسلی خاطر خود را در برقراری نظام اسلامی عنوان کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 206)

 

4 مهر 1357

آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی در تلگرامی برای امام خمینی(ره) از خبر محاصره منزل ایشان توسط بعثی‌ها ابراز نگرانی کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 205)

 

4 مهر 1357          

خبرگزاری فرانسه امروز اعلام کرد که رژیم بعثی عراق، زیر فشار دولت ایران از ملاقات مردم با امام خمینی جلوگیری می‌کند و حتی به ایشان اجازه نمی‌دهند از خانه خود خارج شوند یا با دیگران ملاقات کنند. (روزشمار زندگی امام خمینی، انتشارات عروج، ص 101)

 

4 مهر 1363          

آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی به علت سکته قلبی در 95 سالگی در مشهد، دار فانی را وداع گفت. ایشان، دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه شیراز و نجف و از شاگردان آیات عظام، نائینی، عراقی و ابوالحسن اصفهانی بود و کتب کفایه، مکاسب و فرائد را در حوزه علمیه نجف تدریس کرده بود. (روزنامه اطلاعات، 5 مهر 1363، ص 2)

 

4 مهر 1364          

حجت‌الاسلام حاج‌شیخ محمدحسین خراسانی، دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه نجف و مشهد، دار فانی را وداع گفت. او که در قیام مسجد گوهرشاد، تحت تعقیب رضاخان قرار داشت، به مدت بیست سال در حوزه علمیه نجف و دوازده سال در حوزه علمیه مشهد به تدریس پرداخت و سال‌ها امام جماعت مسجد گوهرشاد را برعهده داشت. پیکر وی در صحن حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد. (روزنامه اطلاعات، 6 مهر 1364، ص 2)


آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا موسوی گلپایگانی در منزل شخصی در قم (سال 1358)

روزشمار 4 مهر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما

جدیدترین‌ مطالب
امام خمینی: جامعیتی که آیت الله بروجردی داشت در بقیه نبود‏
روحانیت و خاورمیانه مدرن؛ فعالیت سیاسی شیعی در ایران، عراق و لبنان
ماجرای «بوق شیطان» و استفتا از آیت الله بروجردی درباره «بلندگو»
من‌ کنار چاه‌ ایستاده‌ام‌ و شما به‌ من‌ می‌گویید خودت‌ را توی‌ چاه‌ بینداز
شهید مطهری: آیت الله بروجردی؛ هرگز به فکر حفظ «شئونات» شخصی نبود!
آیت‌الله شبیری می‌گفت پدر من که از شاگردان حاج شیخ بود، از بقای حوزه مأیوس بود

18 آذرماه در گذر تاریخ

پربازدیدها
وقتی آیت الله طالقانی دیوارهای قبر جدش را خراب کرد!
فلسفه بدون کتمان؛ تغییر سنت تدریس فلسفه و عرفان در حوزه قم
آیت‌الله بروجردی: اگر در راه ملی شدن نفت کشته شوید، شهید هستید
آیت‌الله بروجردی: کسی‌ که‌ حکومتش‌ تحمیلی‌ باشد، نمی‌تواند‌ برای‌ این‌ مملکت‌ کار‌ مثبت‌ انجام‌ دهد
آیت الله بروجردی: هیچ کس حق ندارد برای تشییع جنازه بیرون بیاید
پرونده ویژه

روحانیت و جنبش 15 خرداد

روحانیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت

نقش روحانیت در انقلاب مشروطه

فراخوان همایش

شبکه‌های اجتماعی