28 مهرماه در گذر تاریخ

28 مهرماه در گذر تاریخ

28 مهر 1329      

آیت‌الله جعفر نزاری نقدی، فقیه، محدث، مفسر و اصولی، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و نویسنده کتاب «الانوارالعلویه و الاسرارالمرتضویه» در 67 سالگی در شهر نجف، دار فانی را وداع گفت. (خبرگزاری حوزه)

 

28 مهر 1340      

جامعه وعاظ تهران، علما و مجتهدان شهرستان فارس، علمای کاشان، جامعه روحانیت شمیران و اصناف تهران با انتشار بیانیه‌ای علیه لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، حمایت خود را از امام خمینی اعلام کردند. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 104)

 

28 مهر 1341

امام خمینی در نامه‌ای به اسدالله علم، نخست‌وزیر، لغو شرط اسلام و تبدیل قسم به قرآن مجید را به کتاب آسمانی، که در مصوبه انجمن‌های ایالتی و ولایتی دیده می‌شود، تخلف دانستند و به نخست‌وزیر پیشنهاد کردند: هر ابهامی در نظر جنابعالی است مشرف به آستان قدس شوید تا هرگونه ابهامی حضورا رفع شود. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 205)

 

28 مهر 1341      

آیات عظام و مراجع در تلگرامی به اسدالله علم، نخست‌وزیر وقت، از او به علت اقدامات خلاف شرع و خلاف قانون اساسی به‌شدت انتقاد کردند. (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، نشر گفتار، ص 146)                                            

 

28 مهر 1342      

تلگرام تشکر آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی به آیت‌الله مرعشی نجفی فرستاده شد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 63)

 

28 مهر 1343        

امام خمینی در پاسخ به نامه یکی از علما بر لزوم تشکیل جلسات مستمر علمای بلاد برای رسیدن به مقصود تأکید کردند و خواستار وحدت روحانیان برای دفع خطر از جامعه اسلامی شدند. (روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، ص 176)

 

28 مهر 1345        

آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی، که در 2 فروردین 1345 به دنبال کشف یک تشکیلات سری در حوزه علمیه قم بازداشت شده بود، از زندان آزاد شد. (محمدحسن رجبی، علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 225)

 

28 مهر 1347

شهربانی خراسان در گزارشی به ساواک، با اشاره به سخنرانی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای در فردوس مشهد، آن را تحریک‌آمیز خواند و اعلام کرد: ایشان مردم را علیه مقامات دولتی تحریک کرده است. در این گزارش، به نقل از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: چرا شما از حق خود دفاع نمی‌کنید؟ حق شما را دارند می‌خورند. (هاشمی، دوران مبارزه، ج 2، دفتر نشر معارف انقلاب، ص 1573)

 

28 مهر 1357

صدام حسین، رئیس حکومت عراق، امروز در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی بغداد، از فشارها و تضییقات خود علیه اقامت امام خمینی در نجف دفاع کرد و دراین‌باره گفت: ما به او (امام خمینی) گفتیم که یا به سیاست ما احترام بگذارید و یا درخصوص اقامت در عراق، تجدید‌نظر کنید، اما او گفت: من سیاست خود را دنبال می‌کنم و اگر شما بخواهید مرا در تنگنا قرار دهید، عراق را ترک می‌کنم. ما هم گفتیم، انتخاب با خود شماست. (روزشمار انقلاب اسلامی، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)

 

28 مهر 1358

اوریانا فالاچی، روزنامه‌نگار ایتالیایی، در مصاحبه‌ای با مجله آمریکایی «تایم»، که امروز منتشر شد، به ملاقات خود با امام خمینی در تهران اشاره کرد و راجع به آن گفت: من از مقام و عظمت و تحمل و بردباری شکوهمند رهبر انقلاب ایران، شدیدا تحت تأثیر قرار گرفتم. این اولین‌بار بود که من عطیه روحانی و موهبت الهی را احساس می‌کردم و از تفاوت فاحش، میان واقعیت‌های پیرامون ایشان با آنچه که در غرب در این زمینه گفته می‌شود پی بردم. (روزنامه جمهوری اسلامی، 29 مهر 1358)

 

28 مهر 1399

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای موضوع تحریف تاریخ و برداشت غلط از صلح امام حسن مجتبی(ع) توسط دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور، را مورد انتقاد شدید قرار داد و خواستار عذرخواهی وی از افکار عمومی شد. (پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم)


تصویری از زنده‌یاد آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی که در دوران حبس وی در زندان قزل قلعه، از سوی مبارزان چاپ و منتشر شد

روزشمار 28 مهر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما