خاطره ای از علامه حکیمی

آیت‌الله بروجردی: اگر در راه ملی شدن نفت کشته شوید، شهید هستید

آیت‌الله بروجردی: اگر در راه ملی شدن نفت کشته شوید، شهید هستید

در اینجا، برای ثبت در تاریخ، بمناسبت ذکر حضرت آیت العظمی بروجردی - أعلى الله درجاته - و مبارزات مداوم ملت، خوب است این واقعیت مهم را، از دوست در گذشته، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین ، حاج شیخ حسن کافی گلمکانی واعظ خراسانی (م: ۱۳۷۹ش)، پس از ذکر مقدمه ای کوتاه ، نقل کنم. حجت الاسلام والمسلمین کافی گلمکانی، در سالهای اخیر ساکن تهران، و امام جماعت بود؛ در این اواخر، در مسجد خیابان سعدی نماز جماعت می خواند. و گاه منبر هم می رفت. ایشان ابتدا کار خود را با منبر و وعظ شروع کرد، و با بیان و استعدادی که در این باره داشت ، از واعظان مشهور گشت. وی پس از چند سالی تحصیل در نجف اشرف ، به ایران باز می گردد، و در خرمشهر یا آبادان چند منبر می رود، و مورد توجه مردم قرار می گیرد.

از این رو جمعی از محترمین آنجا با وی ، به تهران ، به خدمت حضرت آیت الله حاج سید ابوالقاسم کاشانی می آیند، و از ایشان می خواهند که به آقای کافی گلمکانی بفرمایند ، به خوزستان بازگردد ، و در آنجا مشغول تبلیغ شود، بویژه که اوایل «نهضت ملی کردن صنعت نفت » است، و همه جا به سخنگویان و واعظانی شجاع و سخنور -که مردم را روشن کنند و در جریان بگذارند. نیاز دارند.

مرحوم کافی گلمکانی می گفت: پس از اظهارات جمعیت خوزستانی ، آیت الله کاشانی به من فرمودند، همراه آقایان به خوزستان برگردید . عرض کردم: آقا! چون چند سال است پدر و مادرم را ( به دلیل اقامت در نجف اشرف ، برای تحصیل ) ندیده ام ، اجازه بفرمایید به طرف مشهد بروم. فرمودند، با این کیفیت که می گویید عیب ندارد، به مشهد بروید، و در آنجا در منبرها درباره نهضت سخن بگویید، و مردم را بیدار کنید.

از خدمت ایشان مرخص شدم و رفتم قم، خدمت حضرت آیت الله العظمی بروجردی ... ماجرا را به ایشان عرض کردم و گفتم آقا! من - از نظر تقلید ۔ مقلد شما هستم، اما هنگامی که به حضور آیت الله کاشانی رسیدم به من فرمودند، به مشهد که رفتی ، منبر برو، و درباره نهضت نفت سخن بگو، و مردم را برای گرفتن حق خود، علیه استعمار انگلیس بشوران. من می خواستم نظر شما را بدانم، چون الآن اوایل نهضت است، و نهضتیان چندان فراوان و مواظب یکدیگر نیستند، از اینرو ممکن است خطری پیش آید و مرا «ترور» کنند. اگر در این راه کشته شوم، « شهیدم» یا نه؟ فرمودند : « شهید هستید!».

ملاحظه کنید ! و به سخن بی اطلاعان یا یاوه گویان گوش ندهید. آیت الله العظمی بروجردی نیز کشته شدن در راه مبارزه با استعمار و احقاق حقوق ملت و نجات دادن خلق را ، در حرکتی در حد «ملی کردن صنعت نفت » و بریدن دست انگلیس از چپاول نفت ملت ایران مسلمان ، « شهادت در راه خدا » می داند. این است مذهب زنده . بدینسان می بینیم که در جان عالمان متعهد و بیدار شیعی، همواره خون حسینی و شور عاشورایی جریان داشته است، و هر ظلم گستری را یزید می دانسته اند . و برای مبارزات بزرگ، و حفظ دین و رفع ظلم و احقاق حقوق مردم تا این اندازه اهمیت قائل بوده اند. منتهی هر یک از عالمان راستین ، در اقدامات خود، جوانب لازمی را هم در نظر می گرفته اند. 


۱۵۰سال تلاش خونین-صفحه ۶۱/ محمدرضا حکیمی آیت‌الله بروجردی کاشانی ملی شدن نفت علامه حکیمی

هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما

جدیدترین‌ مطالب
امام خمینی: جامعیتی که آیت الله بروجردی داشت در بقیه نبود‏
روحانیت و خاورمیانه مدرن؛ فعالیت سیاسی شیعی در ایران، عراق و لبنان
ماجرای «بوق شیطان» و استفتا از آیت الله بروجردی درباره «بلندگو»
من‌ کنار چاه‌ ایستاده‌ام‌ و شما به‌ من‌ می‌گویید خودت‌ را توی‌ چاه‌ بینداز
شهید مطهری: آیت الله بروجردی؛ هرگز به فکر حفظ «شئونات» شخصی نبود!
آیت‌الله شبیری می‌گفت پدر من که از شاگردان حاج شیخ بود، از بقای حوزه مأیوس بود

18 آذرماه در گذر تاریخ

پربازدیدها
وقتی آیت الله طالقانی دیوارهای قبر جدش را خراب کرد!
فلسفه بدون کتمان؛ تغییر سنت تدریس فلسفه و عرفان در حوزه قم
آیت‌الله بروجردی: اگر در راه ملی شدن نفت کشته شوید، شهید هستید
آیت‌الله بروجردی: کسی‌ که‌ حکومتش‌ تحمیلی‌ باشد، نمی‌تواند‌ برای‌ این‌ مملکت‌ کار‌ مثبت‌ انجام‌ دهد
آیت الله بروجردی: هیچ کس حق ندارد برای تشییع جنازه بیرون بیاید
پرونده ویژه

روحانیت و جنبش 15 خرداد

روحانیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت

نقش روحانیت در انقلاب مشروطه

فراخوان همایش

شبکه‌های اجتماعی