3 بهمن‌ماه در گذر تاریخ

3 بهمن‌ماه در گذر تاریخ

3 بهمن 1341          

غیرقانونی اعلام شدن انقلاب سفید شاه از سوی حوزه علمیه قم. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 40)

 

3 بهمن 1341          

محاصره مدرسه فیضیه قم و درگیری روحانیون با نیروهای امنیتی. (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 2، نشر گفتار، ص 150)

 

3 بهمن 1341          

امام خمینی در جمع فرماندار قم و عده زیادی از علما، طی سخنانی، حملات قوای دولتی به تظاهرکنندگان در تهران و قم  را محکوم کردند و خواستار عذرخواهی شاه و برکناری اسدالله علم از نخست‌وزیری شدند؛ همچنین امام پیشنهاد ملاقات با شاه و تفاهم با حکومت را رد کردند. (روزشمار زندگی امام خمینی، انتشارات عروج، ص 37)

 

3 بهمن 1341          

جمعی از روحانیون ازجمله حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی که به حمایت از مواضع امام خمینی در تحریم رفراندوم 6 بهمن رژیم پهلوی پرداخته بودند، بازداشت شدند. (فصلنامه مطالعات تاریخی، ش 40، ویژه‌نامه 15 خرداد، ص 144)

 

3 بهمن 1357          

سیدجلال‌الدین تهرانی، که از ریاست شورای سلطنت استعفا داده بود، با امام خمینی ملاقات کرد. او در این ملاقات، که به مدت 10 دقیقه به طول انجامید، متن استعفای خود را قرائت کرد و امام نیز به او گفت: شما با این استعفا، خدمت بزرگی به ملت خود کردید. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، ج 2، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 1096)

 

3 بهمن 1357          

امام خمینی با روزنامه‌های «کیهان» و «اطلاعات» و همچنین با تلویزیون فرانسه، درباره مسائل جاری انقلاب مصاحبه کردند. (روزشمار زندگی امام خمینی، انتشارات عروج، صص 191-192)

 

3 بهمن 1357          

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور اعلامیه‌ای مردم را به رعایت نظم و انضباط در مراسم استقبال از امام خمینی فراخواندند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 214)

 

3 بهمن 1361          

آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، طی سخنانی در اجتماع عظیم مردم قم، اظهار کردند: ما در تمام صحنه‌های بین‌المللی با آمریکا مبارزه خواهیم کرد. ایشان که برای شرکت در سمینار سراسری ائمه جمعه به قم رفته بودند، در ادامه سخنانش فرمودند: چه کسی جرئت می‌کرد در این کشور، نام آمریکا را به اهانت ببرد و چه کسی و کدام ملتی جرئت می‌کرد دم از استقلال بزند؟ ولی بزرگ‌ترین خدمت انقلاب اسلامی، فروریختن بت ابرقدرت‌ها بود و ما زیر بار سیاست‌های زورمداران و هیچ‌یک از ابرقدرت‌ها نخواهیم رفت. (روزنامه کیهان، 4 بهمن 1361، صص 1 و 14)

 

3 بهمن 1366          

پیکر حجت‌الاسلام سیدمهدی حکیم، که روز 27 دی گذشته، توسط عوامل رژیم بعث عراق در سودان ترور شد و به شهادت رسید، پس از تشییع در تهران و قم، در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 4 بهمن 1366)


روزشمار 3 بهمن حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما