13 آذرماه در گذر تاریخ

13 آذرماه در گذر تاریخ

13 آذر 1290        

جمعیت روحانیون و علمای حوزه‌های علمیه نجف، کربلا و سامرا به‌ طرف مرزهای ایران به حرکت درآمدند و عده زیادی از آنها وارد کرمانشاه شدند. در این مهاجرت گسترده که برای حمایت از مردم ایران در برابر التیماتوم روسیه، صورت گرفت، علمای ایرانی مقیم عتبات عالیات و حوزه‌های علمیه عراق نیز حضور داشتند. (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 1، نشر گفتار،‌ ص 86؛ روزشمار تاریخ، مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما)

 

13 آذر 1341        

نشریات «ندای حق» و «مکتب توحید» در تهران و قم توسط ساواک، توقیف شدند. حجت‌الاسلام فلسفی طی نطقی در مسجد ارک، توقیف این دو نشریه را با تلاش‌های منجر به لغو مصوبه انجمن‌های ایالتی و ولایتی مرتبط دانست. (روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، ص 335)

 

13 آذر 1342        

آیت‌الله سیدمحمدعلی قاضی طباطبائی توسط مأموران ساواک، دستگیر و به زندان قزل‌قلعه برده شد. (محمدحسن رجبی،  علمای مجاهد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 350)

 

13 آذر 1359        

امروز سراسر کشور شاهد راه‌پیمایی و تظاهرات مردم علیه آشوب‌طلبان و فتنه‌گران بود. مردم در اکثر شهرها با شرکت در اجتماعات مردمی در مساجد و همچنین تظاهرات آرام خیابانی، ماجراجویی‌های ضد انقلاب را محکوم و حمایت خود را از انقلاب اسلامی، امام خمینی، ولایت فقیه، روحانیت و قانون اساسی اعلام کردند. (روزنامه جمهوری اسلامی، 15 آذر 1359، ص 5)

 

13 آذر 1371        

آیت‌الله سیدمرتضی موحدی ابطحی، مجتهد، شاعر، پژوهشگر و نویسنده در زمینه حدیث، تاریخ و کلام، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

13 آذر 1399        

آیت‌الله جعفر الهادی، روحانی مبلغ، محقق، مترجم و از اعضای شورای کتاب مجمع جهانی اهل‌بیت، دار فانی را وداع گفت. وی که اهل عراق و ساکن ایران بود، در هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری و دبیری کمیته تبلیغ و معارف مدارج علمی حوزه علمیه قم عضویت داشت. (ویکی‌شیعه)


روزشمار 13 آذر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما