12 تیرماه در گذر تاریخ

12 تیرماه در گذر تاریخزنده‌یاد آیت‌الله العظمی حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی، در آغازین سال‌های اقامت در شهر قم

12 تیر 1304       

فقیه عارف آیت‌الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه تبریز و نجف و مدرس درس اخلاق در منزل و در مدرسه فیضیه قم، دار فانی را وداع گفت. او امام جماعت مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه(س) بود. (الف لام خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 60)

 

12 تیر 1314       

پاسخ تلگرام آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم به رضا‌خان، راجع به اقدامات ضد اسلامی وی، به قم مخابره شد. متن پاسخ که مشخص نیست از سوی وزیر دربار نوشته شده یا نخست‌وزیر، حاوی دفاع از اقدامات رضا‌خان و گلایه از آیت‌الله حائری، بابت آنچه که «توجه ایشان به اراجیف و اکاذیب و شایعات» خوانده شده است می‌باشد. (خاطرات و مبارزات حجت‌الاسلام فلسفی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 84)

 

12 تیر 1324       

آیت‌الله بروجردی برای زیارت و ادای نذر به مشهد سفر کرد. (مرجعیت در عرصه اجتماع و سیاست، ص 413)

 

12 تیر 1341       

در پی انتصاب منوچهر تسلیمی به سرپرستی اداره تعلیمات وزارت فرهنگ از سوی محمد درخشش، وزیر فرهنگ، حوزه علمیه تهران در نامه‌ای به دکتر علی امینی، نخست‌وزیر، منوچهر تسلیمی را دارای عقاید ضاله و اعتقادات ناصواب دانست و خواستار تجدید نظر در این انتصاب شد. (روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، ص 74)

 

12 تیر 1342       

آیت‌الله‌العظمی مرعشی نجفی در پاسخ به سؤال عده‌ای از اصناف و تجار کشور، اعلام کرد: مقام علمی و تقوایی آیت‌الله خمینی، کاملا محرز و شأن ایشان اجل از این است که مورد سؤال واقع شود. (روزشمار 15 خرداد، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، ص 138)

 

12 تیر 1343       

آیت‌الله‌العظمی مرعشی نجفی به حکم دادگاه تجدیدنظر در مورد اعضای نهضت آزادی که عبارت بودند از آیت‌الله طالقانی، بازرگان و سحابی، اعتراض کرد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 70)

 

12 تیر 1349       

علامه عبدالحسین امینی، صاحب الغدیر و دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف، در 68 سالگی، دار فانی را وداع گفت. او از آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم و همچنین آیت‌الله سیدابوالحسن اصفهانی و آیت‌الله میرزاحسین نائینی، اجازه اجتهاد داشت. (ویکی‌شیعه)

 

12 تیر 1349       

در یک گزارش ساواک که تاریخ امروز را دارد به استقبال مردم از رساله امام خمینی اشاره شده و از آن ابراز نگرانی شده است. (هفت‌هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 418)

 

12 تیر 1357       

به دستور مراجع عظام تقلید، مراسم عید مبعث در قم برگزار نشد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 185)

 

12 تیر 1357       

پیام امام خمینی، مبنی بر تحریم برگزاری جشن تولد امام حسین(ع) منتشر شد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 185)

 

12 تیر 1359       

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی اطلاعیه‌ای مردم را به برگزاری یک راه‌پیمایی بزرگ بر ضد سازمان مجاهدین خلق و اخراج کارشکنان از ادارات دولتی فرا خواند. (پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم)

 

12 تیر 1361       

امام خمینی طی حکمی خطاب به شورای عالی تبلیغات اسلامی فرمودند: علما و فضلای حوزه علمیه، علاوه بر اوقات تعطیل در ایام اشتغال نیز بخشی از اوقات شریف خود را صرف تبلیغات نمایند... باید چهره واقعی اسلام و جمهوری اسلامی را در داخل و بیشتر در خارج در معرض شناخت همگان درآوریم... لازم است نهادهای دولتی و ارگان‌های انقلابی و ذی‌ربط در این وظیفه الهی امور تبلیغات، با شورای عالی تبلیغات، همکاری جدی نمایند. (صحیفه امام خمینی، ج 16، ص 371)

 


روزشمار 12 تیر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما