14 مهرماه در گذر تاریخ

14 مهرماه در گذر تاریخ

14 مهر 1305      

آیت‌الله سیدمحمد فیروز‌آبادی، از فقها و استادان بنام حورزه علمیه نجف، چشم از جهان فرو‌ بست. (ویکی‌شیعه)

 

14 مهر 1334      

آیت‌الله ملا‌محمدتقی استرآبادی، از علمای طراز اول شیعه و از دانش‌آموختگان حوزه‌های علمیه نجف و کربلا، دار فانی را وداع گفت. (ویکی‌شیعه)

 

14 مهر 1342      

تلگرامی از سوی جامعه روحانیت به مراجع تقلید قم درباره عدم صلاحیت مجلسین شورای ملی و سنا صادر گردید. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 63)

 

14 مهر 1344      

با انعکاس خبر ورود امام خمینی به عراق در بین حوزه‌های علمیه این کشور، بسیاری از شخصیت‌های مذهبی از نقاط مختلف عراق، به کاظمین آمدند و با امام دیدار کردند. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 503)

 

14 مهر 1357      

در اعتراض به اعمال غیر انسانی حزب بعث عراق نسبت به امام خمینی، اعلامیه مشترکی از سوی آیات عظام: گلپایگانی، مرعشی نجفی و شریعتمداری منتشر گردید. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 208)

 

14 مهر 1357      

امام خمینی به نوفل لوشاتو از توابع پاریس مهاجرت کردند. (سیدمحسن صالح، یاران صادق آفتاب، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 137)

 

14 مهر 1358      

آیت‌الله عطاء‌الله اشرفی اصفهانی، دانش‌آموخته حوزه‌های علمیه قم و اصفهان و از شاگردان آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی (مؤسس حوزه علمیه قم)، با حکم امام خمینی(ره) به امامت جمعه کرمانشاه منصوب شد. (صحیفه امام خمینی، ج 10، ص 225)

 

14 مهر 1379      

آیت‌الله حسین تقوی اشتهاردی، از فقها و استادان حوزه علمیه قم، از شاگردان امام خمینی و آیات عظام بروجردی و گلپایگانی، دار فانی را وداع گفت. پیکر وی پس از تشییعی با‌شکوه، در قبرستان باغ بهشت در مقبره‌العلما به خاک سپرده شد. (ویکی‌نور)

 

14 مهر 1379      

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، در یک سخنرانی در اجتماع عظیم مردم قم، که با حضور روحانیان و طلاب حوزه علمیه و دیگر قشرهای مردم برگزار شد، اظهار کردند: ظهور حکومت رضاخان، ناشی از القای نسخه انگلیسی مشروطه به روشنفکران خودفروخته آن زمان بود. (روزنامه جمهوری اسلامی، 16 مهر 1379)

 

14 مهر 1383      

آیت‌الله حسنعلی مروارید، فقیه و عالم تشیع، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و مدرس معارف کلامی، اعتقادی و ضوابط دین‌شناسی در مکتب اهل‌بیت در 93 سالگی، دار فانی را وداع گفت. پیکر وی در رواق دارالسرور حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد. (ویکی‌شیعه)

 

14 مهر 1400      

مراسم بزرگداشت رحلت آیت‌الله سیدمحمد رجایی، دانش‌آموخته حوزه علمیه نجف و از استادان پیش‌کسوت حوزه علمیه قم، در مسجد امیرالمؤمنین(ع) قم با شرکت گروه کثیری از قشرهای مختلف مردم برگزار شد. (باشگاه خبرنگاران جوان)

 


آیت‌الله حسنعلی مروارید

روزشمار 14 مهر حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما