1 بهمن‌ماه در گذر تاریخ

1 بهمن‌ماه در گذر تاریخ

1 بهمن 1314          

رژیم رضا‌شاه برای انهدام روحانیت و به منظور پرورش روحانی درباری، طرحی را از طریق ایجاد دانشکده معقول و منقول به تصویب رساند. (علیرضا پیروزمند، تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال، انتشارات کتاب فردا،‌ 1394، ص 285)

 

1 بهمن 1319          

آیت‌الله شیخ عباس قمی، مشهور به محدث قمی، از علما و محدثان بنام عصر حاضر و صاحب مفاتیح‌الجنان، دار فانی را وداع گفت. پیکر وی در جوار حرم حضرت علی(ع) در نجف اشرف به خاک سپرده شد. (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 1، نشر گفتار، ص 324؛ ویکی‌شیعه)

 

1 بهمن 1327          

آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی با صدور بیانیه‌ای خواستار قطع دست انگلیسی‌ها از نفت ایران شد. (روح‌الله حسینیان، درآمدی بر انقلاب اسلامی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 139)

 

1 بهمن 1341          

اعلامیه آیت‌الله‌العظمی‌ سیدمحمدرضا گلپایگانی در مخالفت با انقلاب سفید شاه و رفراندوم غیرقانونی او منتشر شد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 39)

 

1 بهمن 1348          

امام خمینی، سلسله مباحث درسی را تحت عنوان «ولایت فقیه» آغاز کردند که بازتاب گسترده‌ای در حوزه نجف و محافل سیاسی ایران داشت. (هاشمی، دوران مبارزه، ج 2، دفتر نشر معارف انقلاب، ص 1576)

 

1 بهمن 1350          

روزنامه لبنانی «الحیات» در خبری نوشت: شیعیان لبنان، امام خمینی را برای تأسیس حوزه علمیه، به این کشور دعوت کرده‌اند. (هدایت‌الله بهبودی، الف‌لام‌خمینی، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص 672)

 

1 بهمن 1356          

امام خمینی پس از یک هفته تعطیلی درس و نماز جماعت خود به علت اعتراض به کشتار مردم قم در 19 دی، با حضور بر سر کلاس درس و نماز جماعت، بیاناتی ایراد فرمودند. ایشان در بخشی از سخنانشان فرمودند: الان قلم، دست اراذل است. این اراذل، هرچه آن رزل فوقشان انجام می‌دهد به یک صورت زیبایی با یک قلم شیوایی نشان می‌دهند. این جنایاتی است که از قلم به این ملت می‌خورد. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 148)

 

1 بهمن 1357          

آیات عظام: گلپایگانی، مرعشی نجفی، شریعتمداری و جمعی از طلاب حوزه علمیه قم با انتشار اعلامیه‌های جداگانه، گفته‌های بختیار، مبنی بر حمایت نه‌دهم علما از او را تکذیب کردند. (روزشمار انقلاب اسلامی در قم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 230)

 

1 بهمن 1357          

به فرمان امام خمینی، سیدجلال تهرانی، رئیس شورای سلطنت، از مقام خود استعفا کرد و طبق تأکید امام، در استعفانامه خود، متذکر شد که «شورای سلطنت، غیرقانونی است». (روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی، ج 2، نشر گفتار، ص 394)

 

1 بهمن 1357          

امام خمینی در جمع ایرانیان مقیم خارج از کشور که به نوفل‌لوشاتو آمده بودند، درباره رمز پیروزی انقلاب اسلامی سخنرانی کردند. (روزشمار زندگی امام خمینی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی،‌ 1389، ص 193)

 

1 بهمن 1358          

امام خمینی درباره اصلاح اصل 12 قانون اساسی و پیشنهاد ترمیم آن، که توسط رهبران اهل سنّت مطرح شده بود، فرمودند: ترمیم این اصل و بعضی اصول دیگر که در متمم قانون اساسی نوشته می‌شود و تصویب آن در صلاحیت ملت است و به رفراندوم گذاشته می‌شود، از نظر اینجانب، بلامانع است. (روزشمار زندگی امام خمینی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ص 403)

 

1 بهمن 1363          

مجلس بزرگداشت آیت‌الله‌العظمی حاج‌سیداحمد خوانساری با شرکت جمع کثیری از علما، روحانیان، نمایندگان مراجع، استادان و طلاب حوزه علمیه قم، اعضای جامعه مدرسین، طلاب غیر ایرانی حوزه علمیه قم، نمایندگان مجلس و جمع کثیری از مردم در مسجد اعظم قم برگزار شد. در این مراسم، حجت‌الاسلام فلسفی طی سخنانی ضمن تبیین نقش علم و علما در سعادت جوامع بشری، ابعاد مختلف شخصیت فقهی و علمی و اخلاقی آیت‌الله‌العظمی حاج‌سید‌احمد خوانساری را تشریح کرد. (روزنامه جمهوری اسلامی، 2 بهمن 1363، ص 4)

 

1 بهمن 1364          

شورای عالی قضایی، روحانیان برجسته حوزه علمیه قم را برای شرکت فعال در امر قضاوت، دعوت به همکاری کرد. (روزنامه اطلاعات، 2 بهمن 1364، ص 2)

 


روزشمار 1 بهمن حوزه علمیه روحانیت
هم‌رسانی

مطالب مرتبط
نظر شما